Кошарка

(видео, фото, состави) ДВЕ МЕГА-ТРОЈКИ И ДВА БОДА ЗА ПЛЕЈОФ!

Екипата Мега баскет во вистински момент ја прекина лошата серија од три порази. Вечерва, во салата на ООУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, Мега баскет – МЗТ Уни банка 72:61. Победа и два бода со продолжување на надежта и шансите за влез во плејоф-фазата. Таму има место за осум екипи, а прилепскиот тим е деветти. Решавачко ќе биде последното, 22. коло.

Што се однесува до вечерашниов дуел, МЗТ поведе само на почетокот , со 4:1, а натаму се одеше во прилог на Мега баскет. На полувремето прилепскиот тим поведе со 45:27, а во вториот дел уште повисоко, 52;30. Двата бода се за Мега баскет, а од страна на МЗТ за одбележување се двете тројки од близу 25 метри далечина, постигнати од 19-годишниот Бојан Стојановски.

МЕГА БАСКЕТ: Стевананџија 16, Костоски, Стевановски 2, Јовановски 14, С. Јаневски 5, Велески 19, Стојчески, Настески 12, Домлевски, Захариевски 4, Чакревски. Тренер: Мико Голубовиќ.

МЗТ УНИ БАНКА: Стојановски 17, Пандев, Лазарев 7, Настовски 16, Ангелковски 2, Шаќировиќ 4, Димоски, Стојковски 9, Спасовски 6. Тренер: Бојан Серафимов.

РЕЗУЛТАТИ 21. КОЛО: Мега баскет – МЗТ Уни 72:61, Маџари – МКК Куманово 60:68, Тетекс – Работнички 77:56, Шкупи – Борец 111:70, Соколи – Ангели 82:60.

ТАБЕЛА: МКК Куманово 38, Шкупи 35, Маџари 34, Ангели и МЗТ Уни 31, Соколи 27, Борец 26, Водно и Мега баскет 25, Работнички 22, Тетекс 21.

ПОСЛЕДНО 22. КОЛО: Работнички – Мега баскет, Ангели – Маџари, Борец – Тетекс, Водно – Соколи, МКК Куманово – Шкупи.

ВИДЕО на линкот:

 

Од категоријата

ПРИЛЕП: ВЕЧЕРВА И РАКОМЕТ И КОШАРКА ИСТОВРЕМЕНО!

Зоран Иге

(фото) ВРИЕ ОД ПУБЛИКА ВО ПРИЛЕП!

Зоран Иге

ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе