Ракомет

(фото) ПРИЛЕП ТРЕТ, ДУБОЧИЦА ПРВА!

Заврши Осмиот меморијален меѓународен ракометен турнир „Миле Нешковски“ во Прилеп. Победник е Дубочица од Лесковац, Србија, која во финалето со убедливи 30:21 го совлада Мултиесенс од Скопје. Дубочица на овој турнир ги доби сите четири меча.

Во борбата за третото место домашниот Прилеп со 29:24 беше подобар од битолски Еурофарм Пелистер 2. За петтото место се избори финскиот Кокс преку победата од 25:22 над Струга. Седмото место е за Пролет, кој со 27:23 го совлада Скопје.

Во салата на СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ покрај за трите најдобри екипи, се доделија и поединечните награди: најдобар голман – Иван Ангелески (Прилеп), стрелец – Горан Ристовиќ (Дубочица) со 33 гола, играч – Божидар Илиески (Мултиесенс), за животно дело – Тодор Арапчески (некогашен голман и тренер на Тутунски комбинат).

 

 

Од категоријата

ТРОЈЦА КАНДИДАТИ ЗА НОВ ТРЕНЕР НА РК ПРИЛЕП

Зоран Иге

ПРИЛЕП НА ГОСТИ ВО ЛЕСКОВАЦ

Зоран Иге

МОЖНО Е ВТОРО ЗАСИЛУВАЊЕ ЗА ПРИЛЕП

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе