Шах

Шах

ПРИЛЕПЧАНЕЦОТ СТАНОЈОСКИ ВТОР МЕЃУ 173 УЧЕСНИЦИ!

Зоран Иге
Одличен пласман за прилепскиот велемајстор Звонко Станојоски, на вчерашното второ издаnie од Меѓународниот брзопотезен шаховски турнир „МАТ 2024“ во Прилеп, во СОУ “Орде Чопела”. Тој е...
Шах

(фото) И ДАНЕЦ НА ТУРНИРОТ ВО ПРИЛЕП!

Зоран Иге
Денеска е ден на шахот во Прилеп, затоа што во СОУ “Орде Чопела” се одржува второто издание на Меѓународниот брзопотезен турнир “МАТ”, посветен на починатите...
Шах

НА ВРВОТ ТРОЈЦА ПРИЛЕПЧАНИ, А ПОД НИВ 78 ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!

Зоран Иге
Третото издание на рапид-турнирот „Езерски бисер“ во Охрид, помина во доминација на прилепските шахисти. Меѓу 81 учесник победник е Дејан Ѓорѓиески (Пелагон) со 8 поени,...
Шах

ЧУДО: ИГРАШЕ СО КАРПОВ, ОСВОИ ТИТУЛА ПРЕД 48 ГОДИНИ, А ДУРИ СЕГА МУ ЈА ПРИЗНАА!

Зоран Иге
Многу далечна е 1976 година. Тогаш нашиот шахист Ванчо Георгиевски ги исполнил условите за стекнување на меѓународната титула ФИДЕ-мајстор, но таа не ја добил се...
Шах

ПРИЛЕП ЗА ЕДЕН БОД НЕ ЈА ОСТВАРИ ЦЕЛТА!

Зоран Иге
Синоќа заврши Европскиот клупски куп во Драч, Албанија. Екипата на Прилеп во последното 7. коло со 2,5:3,5 загуби од грчката Чанија. Партиите ги добија Кире...
Шах

ПРИЛЕП ГО СРУШИ ИТАЛИЈАНСКИОТ ЛАЦИО!

Зоран Иге
На Европскиот клупски куп во Драч, прв триумф на Прилеп. Соваладан е италијанскиот Лацио со 4,5:1,5. Ремизира Горан Готовуша на третата табла со Роберто Верачина,...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе