100 години фудбал во Прилеп

100 години фудбал во Прилеп

БЕСПЛАТНА ТРИБИНА ВО ПРИЛЕП

Зоран Иге
Прилеп во фудбалот има традиција долга и повеќеслојна. Долги децении мечевите на Победа се следеа не само од големата, малата трибина, трибината зад голот, туку...
100 години фудбал во Прилеп

ПРИЛЕПЧАНЕЦ ДОСУДИ ПЕНАЛИ ВО 87. И 89. МИНУТА ВО ВИЕНА!

Зоран Иге
Покрај фудбалери и тренери, Прилеп имал и многу успешни фудбалски судии. Еден од најдобрите во историјата, Трајче Маџоски, како главен судија има судено во највисокиот...
100 години фудбал во Прилеп

НАВИВАЧИТЕ СО БАРАЊЕ ДА СЕ СМЕНИ ИМЕТО НА КЛУБОТ!

Зоран Иге
На 14 мај 2010 година во Прилеп се формира фудбалски клуб со име Викторија. Името беше алтернатива за претходно згаснатиот клуб Победа. Меѓутоа, името Викторија...
100 години фудбал во Прилеп

ПРИЛЕПСКА ПОБЕДА НА СТАДИОНОТ „МАРАКАНА“!

Зоран Иге
На 3 јуни 1997 година, во рамките на подготовките за дебито на европската сцена (Купот УЕФА), екипата Победа одигра пријателски меѓународен натпревар со некогашниот европски...
100 години фудбал во Прилеп

ГОЛ ЗА ПОБЕДА ВО МЕШАНИЦА ОД 20 ИГРАЧИ!

Зоран Иге
Вредните настани се паметат и по долги децении. Колку повредно, толку подолго е во колективната меморија. Така и натпреварот од 3 мај 1987 година, Победа...
100 години фудбал во Прилеп

ПРИЛЕПСКИОТ СТАДИОН ЗАКЛУЧЕН, А ПУБЛИКАТА ПАК ТУКА!

Зоран Иге
На прилепчани се може да им се забрани, ама фудбал да гледаат – никако. Летото 2014 беше одредена казна за Победа од четири меча без...
100 години фудбал во Прилеп

ПОСЛЕДНИОТ ПЛАКАТ ЗА ПОБЕДА

Зоран Иге
Секое време носи промени, така и во спортот. Возрасните се сеќаваат дека пред секој спортски натпревар на домашен терен, спортските екипи ги информираа спортските љубители...
100 години фудбал во Прилеп

ЧЕТА ВОЈНИЦИ, НАВИВАЧИ НА ПОБЕДА!

Зоран Иге
Беше недела, 8 ноември 1987 година. На стадионот „Гоце Делчев“ претстоеше натпревар од 13. коло на Втората фудбалска лига – Исток, Победа – Црвена звезда...
100 години фудбал во Прилеп

СИТЕ НА НОЗЕ, МИСЛЕА ОТИ СЕ СВИРИ ХИМНАТА!

Зоран Иге
Македонска химна отсекогаш била „Денес над Македонија“, но таа никогаш не се интонирала на спортските натпревари пред почетните години по осамостојувањето, бидејќи Македонија не беше...
100 години фудбал во Прилеп

ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН!

Зоран Иге
Од крајот на седумдесеттите години на 20 век почнаа големите зимски турнири во мал фудбал во Прилеп. Се одржуваа во периодот кога екипите од големиот...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе