Кошарка

(фото, состави, поени) ТОНИ СИМИЌ СЕ СПАСИ ВО ПРИЛЕП!

Драматично беше вечерва во салата на ООУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, на кошаркарскиот дуел Мега баскет – Шкупи, од 15. рунда на Втората кошаркарска лига. Гостите победија со 78:67, но можеше да биде и обратно. Всушност, конечниот резултат дава лажна слика за она што се слушуваше во текот на сите 40 минути. Израмнета борба се водеше се до завршницата. Прилепчаните поведоа со 9:1, скопјаните се созедоа до крајот на првата четвртина. Шкупи беше во водство до средината на третата четвртина, кога Мега баскет поведе со 48:46. И на почетокот од последниот период домашните водеа (62:61). Токму тогаш падна одлуката околу победникот. Гостите се разиграа тогаш кога најмногу требаше, поведоа со 14 разлика. Резултати по четвртини: 17:19, 22:26, 18:13, 10:20.

МЕГА БАСКЕТ: Стевананџија 14, Костоски, Стевановски 2, Јовановски 12, Тодороски 4, Јаневски 7, Велески 21, Спиркоски, Настески, Домлевски 1, Захариевски 6, Филипоски. Тренер: Мико Голубовиќ.

ШКУПИ: Камбери 16, Величковски 3, Тачи 17, Димитровски 11, Стаматиу 6, Миновски 2, Прентовиќ, Џеладини 6, Балоски 10, Ристовски 1, Двојаковски 6, Абрашев. Тренер: Тони Симиќ.

РЕЗУЛТАТИ: Мега баскет – Шкупи 67:78, Ангели – МКК Куманово 54:68, Соколи – Работнички 93:86, Куманово 2009 – Маџари 38:94, МЗТ Уни – Тетекс 83:63, Водно – Борец утре.

ТАБЕЛА: МКК Куманово 30, Маџари 28, Шкупи 27, МЗТ Уни 25, Ангели 24, Соколи 22, Борец, Мега баскет и Работнички 20, Водно 19, Тетекс 17, Куманово 2009 – 14.

СЛЕДНА 16. РУНДА: Тетекс – Мега баскет, МКК Куманово – Водно, Борец – МЗТ Уни, Шкупи – Куманово 2009, Маџари – Соколи, Работнички – Ангели.

 

Од категоријата

ПРИЛЕПЧАНИТЕ ОДАТ НА ОСУМ ОД ОСУМ!

Зоран Иге

НАЗНАЧЕН НОВ ТРЕНЕР

Зоран Иге

ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе