Ракомет

ПРИЛЕП НЕ ГО ДАВА ПРВОТО МЕСТО!

Екипата Прилеп и натаму игра успешно во плејаут-фазата од Супер-лигата на Македонија. На дерби-мечот, дома со неготински Вардар, постигната е победа од 27:22. Најдобри стрелци: Владан Кастратовиќ 5, Ангелче Органџиев и Левани Имнадзе по 4 гола (Прилеп) – Лазар Адамовиќ 8 (Вардар Н.).

РЕЗУЛТАТИ 6. КОЛО: Прилеп – Вардар Н. 27:22, Мултиесенс – Скопје 32:20, Голден арт – Еурофарм Пелистер 2 – 21:26, Аеродром – Куманово 0:10 сл.

ТАБЕЛА: Прилеп 18, Еурофарм Пелистер 2 – 15, Куманово 14, Мултиесенс 13, Вардар Н. 12, Голден арт 6, Скопје 3, Аеродром –4

СЛЕДНО 7. КОЛО: Еурофарм Пелистер 2 – Прилеп, Куманово – Мултиесенс, Скопје – Голден арт, Вардар Н. – Аеродром 10:0 сл.

ЖЕНИ

ПРОТИВ ШАМПИОНОТ СЕ ДРЖЕА ДО 8:8

Во 18. коло од Супер-женската лига Ѓорче Петров – Деспина 34:20. Прилепскиот тим добро парираше се до резултатот 8:8. Натаму шампионот се оддалечи со водството. Најдобри стрелци. Алмеида Кардозо со 6, Катарина Танасковиќ и Анастасија Николовска со по 4 гола (Ѓорче Петров) – Сања Цветкоска со 6, Мери Гичева – Конеска со 5 (Деспина).

ТАБЕЛА: Ѓорче Петров 52, Металург и Чаир 46, Куманово 45, Вардар 40, Стружанка, Скопје и Пелистер 22, Деспина 19, Спартак и Овче Поле 15, Астибо 9, Шампион 7, Гевгелија 3.

СЛЕДНО 19. КОЛО: Деспина – Чаир.

Од категоријата

ПРИЛЕП ЗЕДЕ ПИВОТ ОД ХРВАТСКИОТ ВИЦЕШАМПИОН НЕКСЕ!

Зоран Иге

ПРИЛЕП СЕ ВРАТИ ДО ВРВОТ!

Зоран Иге

ПРИЛЕП Е НА ВРВОТ ОД ТАБЕЛАТА!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе