Шах

ТРОЈЦА СРБИ ДОЈДОА ВО ПРИЛЕП

Штотуку се формира нов прилепски шаховски клуб под името Пелагон, и веднаш станува силен. За него играат тројца Срби: ИМ Драшко Бошковиќ, ИМ Младен Миленковиќ и ИМ Горан Арсовиќ. Сите имаат висок рејтинг, од 2359 до 2436 поени. Покрај нив се и домашните шахисти кои се веќе докажани на големи натпреварувања, Дејан Ѓорѓиески, Горан Готовуша, Марјан Дамчески, Звонко Хаџи-Попоски, Мартин Николовски, Александар Котески и Михаил Маркушески. Екипата Пелагон е учесник на Екипното првенство на Македонија – Втора лига А-група, кое стартува попладнево и завршува в сабота. Амбицијата е освојување на 1. место, што обезбедува влез во Првата лига. Ривали на прилепскиот состав во второлигашката конкуренција се Шах мат (Градец), Карпош (Скопје), 4 Ноември (Битола), Струга и Ласкер (Охрид), додека во Б-групата се Шкупи, Центар (Скопје), Шкендија (Тетово), Теута (Матејче), Шах шех (Битола) и Цареви Кули (Струмица).

За разлика од Пелагон, клубот Прилеп е во Првата лига, која се игра во октомври.

Од категоријата

ПРИЛЕПЧАНЕЦОТ ВЕЛЕСКИ ОДЛИЧНО ПОЧНА ВО БЕЛГРАД!

Зоран Иге

ПРИЛЕПСКО ДЕРБИ ВО ОХРИД!

Зоран Иге

(фото) ПЕЛАГОНИЈА СОБРАНА ВО ПРИЛЕП

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе