Пинг-понг

(ФОТО+ВИДЕО) ШАМПИОНОТ ПАДНА ВО ПРИЛЕП!

Три дерби-меча беа во салата од ООУ “Добре Јованоски” во Прилеп, од последните две кола од машката пингпонгарска Супер лига на Македонија. Во осмото, претпоследно есенско, третото Берово со 2:4 загуби од петтиот Шампион ФА. За Берово двете партии ги доби Србинот Мирослав Чолаковиќ, а за Шампион ФА Дамјан Стојчев две, по една Сашко Богатинов и Филип Младеновски.

Други резултати: Работнички – Младост 96 1:4 (Сашо Стојановски – Србинот Ѓорѓе Борчиќ две, по една Петар Костовски и Антонио Стомнароски), Крива Паланка 2007 – Кочани 4:2 (Кристијан Станојковски две, по една Мики Петковски и Мартин Стаменковски – Сашко Теодосиев, Славчо Ефремов), Крива Паланка – Телеком нец 2 1:4 (Роберт Стаменковски – Србинот Милош Миленковиќ две, по една Роберт Михајловски и Димитрие Жоговски), Рисови – Младост неодигран.

Во деветтото коло беше дербито на денот, Младост 96 – Крива Паланка 2007, вториот со четвртиот на табелата, претходниот против сегашниот државен шампион. Прилепскиот тим победи убедливо, со 4:1. Во победничкиот состав две партии доби Србинот Борчиќ, по една Стомнароски и Костовски, а кај поразениот единствената е дело на Станојковски.

Третото дерби е Телеком нец 2 – Берово, лидерот на табелата со третиот. Скопскиот тим победи со 4:1 (Србинот Миленковиќ две, Жоговски и Михајловски по една). Други резултати: Кочани – Крива Паланка 2:4 (Ефремов, Тодосиев – Стаменковски две, по една Александар Јакимовски и Стојановски), Младост – Работнички 4:3 (Ѓоко Јочкоски две, Нико Доага, дубл Јованоски/Јочкоски – Горјан Никифоровски две, Стојановски), Шампион ФА – Рисови одложен.

Табела: Телеком нец 2 (Скопје) и Младост 96 (Прилеп) по 17, Крива Паланка 2007 15, Берово 14, Младост (Прилеп) 13, Шампион ФА (Штип) и Работнички (Скопје) по 12, Рисови (Скопје) и Крива Паланка по 9, Кочани 8.

ВИДЕО ОД НАСТАНОТ НА СЛЕДНИОТ ЛИНК:

 

Од категоријата

ЗАТИШЈЕ ПРЕД ДЕРБИТО

Зоран Иге

(фото) ПРИЛЕП: НАЈВРЕДНИТЕ ПЕХАРИ ЗА УЦЕ И МЛАДЕНОВСКИ!

Зоран Иге

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА ДОАЃАЊЕ ВО ПРИЛЕП!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе