70 години ракомет во Прилеп

ЗА НАВИВАЧИТЕ ЕМ БЕСПЛАТЕН ВЛЕЗ, ЕМ БОНБОНИ!

Далеку зад нас е 28 март 1993 година, но ќе се обидеме да се сетиме на деталите. Тој ден во салата „Македонија“ во Прилеп се одигра дербито од Втората женска ракометна лига, Металотехника (Прилеп) – Партизан Копачка (Кичево). Дерби од втор ранг натпреварување, а салата се преполни со гледачи. Како да играа репрезентации.

Еве зошто имаше вриеж. Беше прво пролетно коло, а на мегдан вториот тим на табелата (Партизан Копачка) со 13 бода и петтата (Металотехника) со 8 бода. Борба за првите две места кои значеа пласман во Првата лига. Во медиумите (весници, радија и телевизии) се создаде таква атмосфера за секој ракометен љубител да не може да отсуствува од дербито. Клубот домаќин најави срдечен пречек на влезот. И така беше. За секој гледач ем бесплатен влез, ем на влезот уште и честење со бонбониера, па и знаменце за навивање. Ништо чудно, ако се знае зад клубот каква компанија стоеше, водена од браќата Јандре и Аце Здравески.

Металотехника не само што успеа да го добие тоа дерби (22:19), ами победи нареди до крајот на првенството, за второ место и пласман во Првата лига. Играа: Лидија Џајковска, Татјана Димеска, Татјана Филипоска, Христина Самарџиоска, Наташа Ристеска, Билјана Китановска, Силвана Карбеска, Весна Чергоска, Лидија Милошеска, Жане Ристеска, Виолета Бошеска, Александра Смилеска, Мануела Талеска. Тренери беа Петар Шукуроски и Трајче Зулјамоски.

Од категоријата

ЛИСТИ НА НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРКИ И РАКОМЕТАРИ НА ПРИЛЕП!

Зоран Иге

РАКОМЕТ НА ПОРОЕН ДОЖД!

Зоран Иге

ПРИЛЕПЧАНИ ГОСТИ ВО ФРАНЦИЈА

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе