Шах

ИТАЛИЈАНСКАТА ПАДОВА Е ПРОТИВНИК НА ПРИЛЕПЧАНИТЕ!

Приближува Европскиот клупски куп во шах, кој од 30 септември до 8 октомври ќе се одржи во Драч, Албанија. Таму, според распоредот, екипата Прилеп во 1. коло ќе се сретне со Падова од Италија.

На ова меѓународно натпреварување Падова е рангирана на 34. место меѓу 84 тима. Настапуваат два велемајстора (Даниеле Вокатуро, Дањил Двирниј), два фидемајстора (Валерио Карничели, Алесио Борасо), и двајца без меѓународна титула (Марко Масирони, Кристијано Кваранта). Екипата Прилеп е на 76. место. Покрај капитенот ИМ Тони Кироски, за настап пријавени се уште Кире Николоски, Горан Готовуша, Дејан Ѓорѓиески, Марјан Дамчески и засилувањето од Битола – Алекс Насков. Амбиција е пласман десетина места погоре од стартната позиција.

На Европскиот клупски куп учесник ќе биде уште еден македонски претставник – скопски Гамбит (27. место).

 

Од категоријата

ВЕЛЕСКИ ГО ПОСТИГНА НАЈВИСОКИОТ ПЛАСМАН

Зоран Иге

ВЕЛЕСКИ ГО ПРЕТСТАВУВА ПРИЛЕП ВО СКОПЈЕ!

Зоран Иге

БОРБА ЗА ВТОРОТО МЕСТО

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе