Шах

ПРИЛЕП ГО СРУШИ ИТАЛИЈАНСКИОТ ЛАЦИО!

На Европскиот клупски куп во Драч, прв триумф на Прилеп. Соваладан е италијанскиот Лацио со 4,5:1,5. Ремизира Горан Готовуша на третата табла со Роберто Верачина, а победија Кире Николоски на втората против ФМ Никола Паљети, Дејан Ѓорѓиески на четвртата со Карло Кастелфранчи, Марјан Дамчески на петтата со Лука Буфони и Алекс Насков на шестата против Роберто Рабити.

Претходно, Прилеп трипати загуби, прво од исландскиот Викинг со 1,5:4,5, кога единствената победа ја постигна Дејан Ѓорѓиески на четвртата табла против фидемајсторот  Пал Тораринсон, а реми изваде Алекс Насков на шестата табла со Гунар Рунарсон. Во второто коло пак пораз со истиот резултат 1,5:4,5 од исландски тим, Акурејри, каде победи Кире Николоски на втората табла со Халидор Халдорсон, а реми изваде ИМ Тони Кироски на првата табла со ФМ Рунар Сигурпалсон. Во третото коло пораз со 0,5:5,5 од англскиот Спау шаркс, каде реми имаше Дејан Ѓорѓиески на четвтата табла со Кевин Мекарти.

Другиот македонски претставник, скопски Гамбит има победа од 4:2 со ирската Гонзага, пораз со 0,5:5,5 од азербејџанскиот Вугар Гашимов, победа од 5,5:0,5 над луксембуршкиот Кавалиер, победа од 4;2 врз швајцарскиот Цирих.

На табелата Гамбит е 26. место со 6 бода, Прилеп на 75. со 2. Во денешното 5. коло Прилеп (рангиран на 75. место) игра со италијанскиот Клуб 64 (58), а Гамбит (31) со црногорската Електропривреда (17).

 

Од категоријата

ПРИЛЕП ГО ДОБИ ВТОРОТО ДЕРБИ

Зоран Иге

ПРИЛЕПЧАНЕЦОТ СТАНОЈОСКИ Е ДРЖАВЕН ПРВАК

Зоран Иге

СЕ СПРЕМАА ЗА РИВАЛ ОД ИТАЛИЈА, ИМ ДОЈДЕ ОД ИСЛАНД!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе