(резултати, стрелци) ПЕНАЛ ГО СПАСИ ЛИДЕРОТ НА ДВЕ МИНУТИ ПРЕД КРАЈОТ!

Во Третата лига – Југ се одигра 16. рунда. Трката за врвот и натаму е интересна. Лидерот Борец успеа да победи во Крушево, но со победнички гол на две минути пред крајот, од пенал. При резултат 3:3, во 88. минута од белата точка домашната мрежа за 3:4 ја затресесе Јосиф Манасиев.

РЕЗУЛТАТИ 16. КОЛО: Марена – Големо Коњари 0:6 (Кире Наумоски 2, Блеранд Ќамили, Ерџан Ибраимоски, Петар Петроски 2), Превалец – Младост 9:1 (Александар Буковски, Ангел Гаштев 2, Иванче Давитков 2, Сашко Кочов 2, Давид Секуловски 2 – Антонио Димоски), Питу Гули – Борец 3:4 (Беким Алимоски 2, Оливер Велевски – Јосиф Манасиев 3, Александар Михајлов) , Росоман – Локомотива 4:0 (Желимир Трикиќ 2, Марко Миловановиќ, Слободан Дуков), Слога – Бучин 5:1 (Малиќ Рамовиќ, Самир Каришиќ 2, Онур Имероски, Емир Каришиќ – Бојан Мицески).

ТАБЕЛА: Борец 33, Росоман, Превалец и Големо Коњари 30Слога 22, Питу Гули 21, Младост 18, Ултрас 14, Марена 11, Локомотива 10, Бучин 7.

СЛЕДНО 17. КОЛО (14 април во 15 часот): Младост – Големо Коњари, Слога – Марена, Бучин – Росоман, Ултрас – Питу Гули, Борец – Превалец.