Кошарка

ПРИЛЕПЧАНИ СО ПЛУС 14 ВО ГРЦИЈА!

Утре (сабота) е стартот на пролетниот дел од Втората кошаркарска лига, каде, во рамките на 12. рунда прилепски Мега баскет е гостин на Куманово 2009. За успешен настап во втората фаза, прилепскиот тим одржа голем број тренинзи, одигра и пријателски натпревар. Станува збор за меѓународен дуел, со грчкиот третолигаш Флорина, во салата во Лерин. Исходот е позитивен – убедлив триумф од 14 поени разлика за Мега баскет, предводен од новиот тренер, Србинот Мико Голубовиќ.

Во врска со играчкиот кадар, во последен момент доведено е засилување – плејмејкерот Александар Јовановски од битолски Пелистер. Каков резултат ќе биде на утрешниот меч? Дали прилепскиот состав може вторпат да го совлада Куманово 2009, по есенскиот триумф дома со 121:67? И според вој резултат, а и според позициите на табелата – Мега баскет ја има улогата фаворит.

Табела: МКК Куманово 22, Маџари 20, Шкупи и МЗТ Скопје уни 19, Ангели 18, Соколи и Борец 16, Водно и Работнички 15, Мега баскет 14, Тетекс 13, Куманово 2009 – 10.

Од категоријата

РАЗИГРАНИ ПРИЛЕПЧАНИ (фото)

Зоран Иге

(фото) ГРЧКАТА ЛАРИСА НА ДУЕЛ СО ПРИЛЕПЧАНИ!

Зоран Иге

ПРИЛЕПЧАНИ ПРВАЦИ, ИМ ПРЕТСТОИ БАРАЖ!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе