Кошарка

(фото) ПРИЛЕП: ШТО СЕ СЛУЧИ ПО 26. МИНУТА?

Екипата Мега баскет имаше вечерва убава игра и резултат се до 26. минута од мечот со скопски Ангели. Во тој период прилепскиот состав одржуваше постојано водство, кое во еден момент беше 13 поени разлика (24:11). Гостите возвратија во третиот период, кога им успеа да израмнат (51:51). Оттогаш, од таа 26. минута па натаму се случи пресврт. Тимот Ангели премина во водство, кое постојано го зголемуваше за на крајот конечниот резултат да биде 74:87. По четвртини: 24:17, 15:15, 18:29, 17:26.

МЕГА БАСКЕТ: Стевананџија, Костоски, Стевановски 3, Јовановски 12, Филипоски, С. Јаневски 18, Велески 21, Стојчески, Настески 9, Домлевски 1, Захариевски 10, Чакревски. Тренер: Мико Голубовиќ.

АНГЕЛИ: Арсоски 15, Трпески 3, Атанасов 12, В. Јаневски 1, Оровчанец 1, Богатиновски 12, Величковски 3, Стојановски 8, Љушиќ 12, Стојанов 18, Милевски 2. Тренер: Игор Гацов.

РЕЗУЛТАТИ 19. КОЛО: Мега баскет – Ангели 74:87, МЗТ Уни – Водно 88:66, Шкупи – Работнички 96:81, Соколи – Борец 81:76, Маџари – Тетекс 93:75.

ТАБЕЛА: МКК Куманово 34, Шкупи и Маџари 31, Ангели 30, МЗТ Уни 28Соколи и Борец 24, Водно 23, Мега баскет 22, Работнички 20, Тетекс 18.

СЛЕДНО 20. КОЛО: Водно – Мега баскет, Работнички – МЗТ Уни, Борец – Маџари, МКК Куманово – Соколи, Тетекс – Шкупи.

 

Од категоријата

ОД ПРИЛЕП КОН АМЕРИКА!

Зоран Иге

ВЕЧЕРВА ПОЛНА САЛА ЗА КОШАРКА ВО ПРИЛЕП!

Зоран Иге

ПОСЛЕДНАТА МИНУТА РЕШАВАЧКА ВО СКОПЈЕ!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе