100 години фудбал во Прилеп

ПРИЛЕПЧАНЕЦ ДОСУДИ ПЕНАЛИ ВО 87. И 89. МИНУТА ВО ВИЕНА!

Покрај фудбалери и тренери, Прилеп имал и многу успешни фудбалски судии. Еден од најдобрите во историјата, Трајче Маџоски, како главен судија има судено во највисокиот ранг во некогашната држава – Првата југословенска лига, како и на меѓународната сцена – во европските купови. За издвојување е мечот од Купот на УЕФА, Рапид (Австрија) – Видеотон (Унгарија), на 16 септември 1981 година. Натпреварот на стадионот ,,Пратер” во Виена го следеа 30.000 гледачи, а заврши 2:2. Гостите двапати водеа, домашните двапати израмнија. Прво беше голот на Јозеф Сабо во 31. минута за 0:1. Следи израмнување на Херберт Вебер во 82. Во финишот голема драма – прво е 1:2 со голот на Тибор Вег од пенал во 87. минута, потоа израмнување со голот од пенал на Антонин Паненка во 89. минута. Два пенала од Маџоски, во 87. и 89. минута.

Трајче Маџоски 14 години има судено во Прва југословенска лига, а прошталниот меч му е на 10 јули 1996 во Прилеп, Победа – Партизан Белград 2:2.

Од категоријата

АВТОМОБИЛ ЗА НАЈСРЕЌНИОТ НАВИВАЧ НА ПОБЕДА!

Зоран Иге

ФУДБАЛ ВО ГОЛЕМА ПРАШИНА

Зоран Иге

ТРИ ГОЛА МУ ДАДЕ НА БЕЛГРАДСКИ ПАРТИЗАН, 15 ГОДИНИ ОДИГРА ВО ПОБЕДА!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе