Шах

БОРБА ЗА ВТОРОТО МЕСТО

Екипата на Прилеп со 3,5:2,5 го совлада кумановски Фишер, во  6. коло на Државното екипно првенство во шах, во Струга. Се чекуваше и повисока победа, но и оваа може да биде доволна за постигнување на целта. Ремизираа ВМ Бобан Богосављевиќ, ВМ Мирослав Миљковиќ и ИМ Дејан Стојановски, победија ИМ Тони Кироски и Кире Николоски. На ред е последното 7. коло кое се игра сега, а почна во 10 часот. Прилеп игра против Гостивар и доволно му е реми за да биде втор, што е најголем усех ма клубот во ова натпреварување.

Табела: Алкалоид 12, Прилеп 10, Гамбит 8, Куманово и Гостивар по 5, Анпасан 4, Фишер и Стево Патако по 2.

 

Од категоријата

ПОДОБАР ОД 131 УЧЕСНИК!

Зоран Иге

(ВИДЕО) КАКО ВО ПЕТОКОТ СЕ БОРЕВ СО СВЕТСКИОТ ПРВАК

Зоран Иге

ПРИЛЕП ЗА ЕДЕН БОД НЕ ЈА ОСТВАРИ ЦЕЛТА!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе