(ФОТО) ГЕНЕРАЛКАТА НА ПОБЕДА СО БОРЕЦ, ПРЕД РАБОТНИЧКИ!

Попладнево, по студено време, последен пријателски меч зимава, пред пролетниот првенствен старт, одиграа прволигашот Победа и второлигашот Борец. Стотина најверни фудбалски љубители на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ првпат годинава присуствуваа на тест-натпревар, во кој домашните доминираа, но сепак победија само со 2:1.

Во првото полувреме, кога Победа поведе рано со голот на Андреј Кудијан во 11. минута и постојано атакуваше, се доби впечаток дека резултатот ќе биде висок во полза на прволигашот. Веќе во 48. минута засилувањето Кудијан зголеми на 2:0. Но, имаше неколку промашувања, а и одбрани на голманот Александар Игески, прилепчанец на голот од Борец. Така, гостите во вториот дел почнаа да се ослободуваат од притисокот, а во самиот финиш со почесниот погодок на Марко Георгиевски  им успеа да се изборат за минимален пораз и со тоа да покажат дека имаат прогрес во однос на есенскиот дел.

ПОБЕДА: Котевски – Петковиќ, Стомнароски, Ѓурковиќ, Дујовски – Дадет, Алиу, Ј. Наумоски – Петејчук, Л. Трајкоски, Кудијан. Тренер: Благојче Дамевски. Играа уште: С. Спиркоски, Кисески – Илијоски, Хани, Стоимановски, Делибашиќ, Делен, Фавахри, Белески.

Следниот викенд, во рамките на Втората лига, Борец е гостин на Слога во Виница, а во Првата лига, Победа е домаќин на Работнички.

ПОБЕДА ИМАШЕ ТРЕТА КОНТРОЛА, ПО 9 МЕСЕЦА ИГРАШЕ ЈОРДАНЧО!