(ФОТО+ВИДЕО) ДРАМА ВО ПОЛЗА НА ПРИЛЕПСКИОТ ТИМ!

Дека и женскиот фудбал е интересен, покажа четвртфиналниот меч од Купот на Македонија попладнево, Деспина – Тиверија. Домашниот тим победи дури по изведувањето пенали со 4:3, бидејќи во основните 90 минути беше нерешено, 1:1. На игралиштето со вештачка трева имаше голема борба. Екипата Деспина поведе со голот на Настасја Накова во 8. минута, а Тиверија израмни во 66. минута преку прилепчанката Теодора Димоска.

Во серијата пенали, стрелци за прилепскиот тим беа Катерина Милеска, Николина Батиниќ, Јана Чубриноска и Сара Ефтинџиоска, а голманката Иман Шљиво одбрани два пенала. За струмичкиот состав голови од белата точка дадоа Радица Велкова, Маријана Јанков и Теона Галабовска.

Деспина е во полуфиналето, каде се уште тетовските Љуботен и Шкендија, како и Саса од Каменица. А и натаму е интересно и во Првата женска лига, каде Деспина во неделата со 10:0 го совлада Борец во Велес. Веќе в недела (15 ч.) Деспина која е третопласирана во Прилеп игра дерби со ексшампионот и моментно второпласирана, Саса.

ДЕСПИНА: Шљиво, Накова, Павловска, Милеска, Трендова (88. Каралиоска), Батиниќ, Боризоска, Ефтинџиоска, Илиевска, Максимовиќ (77. Љондевска), Чубриноска. Тренер: Стевче Талески.

ТИВЕРИЈА: Панчурова, Бошеска, Р. Велкова, Јанков, Ѓорѓиева, Галабовска, С. Велкова, Николова (46. Николовска), Панеска, Јосифова (58. Василева), Димоска. Тренер: Славе Велков.