Фудбал

ПРВА ПОБЕДА СО НОВОТО ИМЕ – ЦЕВИТАНА!

Попладнево на игралиштето со вештачка трева во Прилеп екипата Цевитана со 3:1 го совлада битолски Топ-Гол, на пријателскиот подготвителен меч за прволигашкото првенство. Ова е прв успех на прилепскиот клуб под новото име Цевитана, замена за досегашното Деспина.  Трите гола за победникот се дело на 17-годишната битолчанка Анастасија Илиевска. 

Екипата Цевитана, четвртопласирана од претходното првенство, во своите редови ја задржа голманката Иман Шљиво од Босна и Херцеговина. Таа е единствената од странство, затоа што клубот им дава шанса на младите фудбалерки низ поголема минутажа да стигнат до прогрес. Според клупскиот претседател Славчо Ѓорѓијоски, до 15 август се очекуваат две-три засилувања во одбраната или средниот ред и нападот. Што се однесува до местото шеф на Стручниот штаб, наместо Стевче Талески поставена е Катерина Милеска, која ќе биде и натаму и играч, додека ќе и помага искусниот тренер Диме Аџулески.

Првенството во Првата женска фудбалска лига почнува на 26 август, со мечот Шкендија –  Цевитана.

Од категоријата

УЕФА: ПОЗНАТИ СЕДУМТЕ МОЖНИ ПРОТИВНИЦИ НА ПОБЕДА

Зоран Иге

(резултати, стрелци) ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДИ ПРВАКОТ!

Зоран Иге

ПОИНТЕРЕСНА БИТКАТА ЗА ТИТУЛА ОТКОЛКУ ЗА ОПСТАНОК

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе