Шах

ПОДОБАР ОД 131 УЧЕСНИК!

Во Гевгелија се одржа второто издание на Меморијалниот турнир „Венци Попов“, со учество на 132 шахисти од Бугарија, Хрватска, Грција и Македонија. Победник е ВМ Звонко Станојоски,  треторангиран на стартот. Прилепчанецот освои 7,5 поени исто колу ИМ Никола Николовски и Бугаринот ИМ Сашо Николов. Станојоски, еден од најдобрите спортисти во историјата на Прилеп,,немаше пораз, само три реми, а шест победи. Од прилепчаните висок пласман постигнаа и Горан Готовуша на 12. место со 6,5 и ФМ Роберт Велески на 14. со 6 поени.

За дел од домашните шахисти следен предизвик е Државното екипно првенство, кое почнува в сабота во Охрид.

Од категоријата

ПРИЛЕПЧАНЕЦ ПОДОБАР ОД 151 УЧЕСНИК!

Зоран Иге

ПРИЛЕПСКИОТ ТИМ СО ТРОЈЦА СРБИ ГО НАПАЃА ФАВОРИТОТ

Зоран Иге

ШАХ ПОД ВЕДРО НЕБО ВО ПРИЛЕП!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе