Кошарка

(фото, состави, поени) ПРИЛЕПСКИОТ КАКО НБА-ТИМ ЗА КУМАНОВЦИ!

Изненадување во Прилеп. Се очекуваше бившиот прволигаш Куманово 2009 да биде фаворит против домашниот Мега баскет, но беше обратно. Ни сенка од прволигаш беше Куманово 2009, туку немоќен состав да се спротивстави на разиграниот Мега баскет. Уште во првото полувреме доминација на домашните со водство од 68:22. Кумановците како против себе да имаа НБА-лигаш. На крајот сосема очекуван резултат според играта, 121:67 за Мега баскет.

 

МЕГА БАСКЕТ: Митрески 13, Стевананџија 12, Петрески 10, Здравевски 6, Гокчевски 4, Јаневски 13, Крстески 28, Стојчески 5, Тодороски 16, Домлевски 2, Трајковски 10, Чакревски 2. Тренер: Миле Станимировиќ.

КУМАНОВО 2009: Д. Ивановски, Љомов 15, Боризовски 3, Ѓорѓиевски 20, Велков 6, Михаилов, Е. Ивановски 4, Вељиу 19, Георгиевски, Златковски. Тренер: Горан Димитриевиќ.

РЕЗУЛТАТИ: Мега баскет – Куманово 2009 121:67, Водно – Маџари 98:92, Куманово – Тетекс 100:66, МЗТ уни – Соколи 59:56, Ангели – Шкупи 60:70. НЕДЕЛА: Работнички 2018 – Борец баскет 75:82.

СЛЕДНО 2. КОЛО: Соколи (Штип) – Мега баскет.

 

Од категоријата

ВЕЧЕРВА РАБОТНИЧКИ ВО ПРИЛЕП

Зоран Иге

(ФОТО)ТРИУМФАЛНО ОД МЕГА БАСКЕТ: РАМНО 100 ПОЕНИ ЗА КРАЈ!

Зоран Иге

ВЕЧЕРВА ПОЛНА САЛА ЗА КОШАРКА ВО ПРИЛЕП!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе