НОВО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ВО ПРИЛЕП!

Денеска на теренот со вешташка трева во Прилеп, Цевитана – Истатов 1:4. Ова, во секој случај, може да се смета за изненадување, резултатско. Самата победа на гостите не е никаква сензација – тоа што ги освоија бодовите, бидејќи можеа да се очекуваат сите три исхода – домашна победа, реми и гостинска. Но, високиот резултат не е очекуван, ако се има предвид дека пред натпреварот двата тима имаа ист број бодови – 12. Предноста на домашниот терен овојпат не беше искористена. Стрелци: Катерина Милеска во 68. минута (Цевитана), а Љубица Асановиќ во 13., Кристина Петрушевска во 73., 81. и во 86. минута (Истатов).

РЕЗУЛТАТИ 12. КОЛО: Цевитана – Истатов 1:4, Топ гол – Тиверија 0:4, Речица – Саса 0:6, Љуботен – Шкендија 8:0, Ас унитед – Скопје 4:2.

ТАБЕЛА: Саса 30, Љуботен 29, Ас унитед 26, Тиверија 25, Скопје 19, Истатов 15, Цевитана 12, Шкендија 7, Топ гол 5, Речица 2.

СЛЕДНО 13. КОЛО: Цевитана – Топ гол, Истатов – Ас унитед, Скопје – Љуботен, Шкендија – Речица, Саса – Тиверија.