НЕИСКОРИСТЕНИ ШАНСИ – ПЕТТИ ПОРАЗ

Во меч од 8. коло на фудбалската Прва лига на Македонија, во Скопје Работнички со 1:0 ја совлада прилепска Победа. Стрелец Анес Рушевиќ во 30 минута. Во рамноправна игра, прилепчаните не искористија повеќе шанси, особено во второто полувреме. Ова е петтиот пораз на Победа, покрај еден триумф и едно реми. Во екипата на Бобан Бабунски првенствено деби имаше Ганецот Ерик Амо. Следи пауза во првенството.

РАБОТНИЧКИ: Алексовски, Ѓуриќ, Кировски, Велкоски, Алими (Бошковски 65), Рушевиќ (Да Силва 86), Јанакиевски, Шаркоски, Аломеровиќ (Станковски 86), Гандо (Ангелов  60), Тодоровски ( Максимов 60). Тренер: Стојан Игњатов.

ПОБЕДА: Тофилоски, Хани, Делов, Рамани, Тодоров (Тодороски 46), Б. Спиркоски (М. Наумоски 46), Мазари, Џејмс (Амо 63), Галевски, Ѓурковиќ, Дадет. Тренер: Бобан Бабунски.

Други резултати: Шкендија – Шкупи 0:0, Академија Пандев – Македонија ЃП 0:1, Струга – Тиквеш 2:0. На 2 октомври, во следното 9. коло Победа – Шкендија, Тиквеш – Скопје, Македонија ЃП – Струга, Шкупи – Силекс, Брегалница – Работнички.

СТРУГА ОДИГРА СО 25 ФУДБАЛЕРИ, ПОБЕДА СО 48!

(фото) И НА СТУДОТ ПАК СТОТИНА ПРИЛЕПЧАНИ!