Ракомет

ПРИЛЕП ИЛИ ПЕЛИСТЕР?

Во плејаутот од Супер-лигата за мажи, екипата Прилеп со високи 42:34 како гостин го совлада Вардар во Неготино. По ова, Прилеп со 33 бода се врати на врвот од табелата. Дали таму ќе остане и на крајот, зависи од денешниот меч на Еурофарм Пелистер 2 дома со скопски Голден арт. Доколку, според очекувањата, битолскиот тим победи, Прилеп и Пелистер Еурофарм 2 би имале по 33 бода, па за првото место ќе одлучува последното коло на 1 јуни. Тогаш во салата на СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ ќе се одигра дербито меѓу овие два тима, по кое ќе се знае првакот.

ТАБЕЛА: Прилеп 33, Еурофарм Пелистер 2 – 30, Куманово 29, Мултиесенс 23, Вардар Н. 21, Голден арт 16, Скопје 6, Аеродром –10.

ЖЕНИ

Супер-женската лига е на самиот крај. Екипата Деспина дома со 22:31 загуби од скопски Вардар, а на гости со 22:21 од Пелистер во Битола. Прилепскиот тим првенството го заврши со 10 победи, 1 нерешен меч и 15 порази, со 31 бод, за место во средината од табелата.

ТАБЕЛА: Ѓорче Петров 76, Металург 67, Чаир 64, Вардар 61, Куманово 57, Стружанка 40, Пелистер 34, Деспина 31, Скопје 30, Спартак 28, Овче Поле 19, Астибо 12, Шампион 7, Гевгелија 3.

Од категоријата

ПРИЛЕП ПРОТИВ ГОЛДЕН АРТ!

Зоран Иге

ТРЕТА ШАНСА ЗА ПРИЛЕПЧАНКИТЕ

Зоран Иге

ДОБРО И ЛОШО ПОЛУВРЕМЕ ЗА ПРИЛЕП

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе