Ракомет

ПОЗНАТИ ЕДИНАЕСЕТТЕ РИВАЛИ НА ПРИЛЕП!

Комплетиран е списокот екипи учеснички во следната сезона од Супер-лигата на Македонија во ракомет за мажи. Таа е скусена од 16 на 12 тима. Во неа се осумте учесници во плејофот – Еурофарм Пелистер (Битола), Вардар, Алкалоид, Бутел, Пролет (Скопје), Тиквеш (Кавадарци), Охрид и Струга. Учество таму обезбедија две најдобри екипи од плејаутот – Прилеп и Куманово. Исто така суперлигаш стана и првопласираниот тим од Првата лига, Бисинов (Велес). Последниот учесник во Супер-лигата е Радовиш, второпласиран од Првата лига, преку бараж-победата од 27:26 над Еурофарм Пелистер 2 (Битола), третопласиран од плејаутот на Супер-лигата.

Според ова, нови суперлигаши се Бисинов (Велес) и Радовиш, а отпаднаа Еурофарм Пелистер 2 (Битола), Мултиесенс, Голден арт, Скопје, Аеродорм (Скопје) и Вардар (Неготино).

Од категоријата

СО ПОБЕДА, СОВРЕМЕ ОБЕЗБЕДУВААТ ОПСТАНОК

Зоран Иге

ПРИЛЕП ИЛИ ПЕЛИСТЕР?

Зоран Иге

ПРЕСМЕТКА ЗА 2. МЕСТО

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе