ТРЕТА ЛИГА – ЈУГ: ТРИ ГОСТИНСКИ ПОБЕДИ, НА Г. КОЊАРИ, ВЛАЗНИМИ И УЛТРАС!

Денешното 2. коло од Третата лига – Југ е во полза на гостинските екипи. Тие постигнаа три победи, имаат едно реми, наспроти домашните со две победи и едно реми. Гоемото дерби во Велес со пресврт го доби Големо Коњари, Превалец – Големо Коњари 1:3. Иако домашните поведоа преку Ангел Гаштев во 15. минута, натаму играта ја презедоа гостите и наредија три гола, преку Михо Андреевски во 36., Онур Имероски во 70. и Виктор Тошески во 81. минута. На гости победија уште Влазними јуниор и Ултрас, а дома вреден триумф има Слога.

РЕЗУЛТАТИ 2. КОЛО: Превалец – Големо Коњари 1:3 (Ангел Гаштев 15. – Михо Андреевски 36., Онур Имероски 70. Виктор Тошески 81.), Слога – Питу Гули 2:0 (Нермин Каришик 54., Енис Фазлиоски 70.), Венец – Дреново 2:0 (Петар Ристовски 18., Стефан Димитриевиќ 85.), Обршани – Влазними јуниор 1:3 (Филип Стомнароски 30. – Мевлан Усеиноски 42. и 90. Арбен Фејзуловски 87.), Младост – Башкими 1:1 (Филип Ликоски 45. – Арлинд Јашари 29.), Бучин – Ултрас 1:3 (Христијан Тошески 5. – Игор Паноски 23. и 95, Славчо Стојчески 65.), Росоман слободен.

ТАБЕЛА

СЛЕДНО 3. КОЛО (22 септември во 15 часот): Ултрас – Превалец, Башкими – Бучин, Влазними јуниор – Росоман, Дреново – Обршани, Питу Гули – Венец, Големо Коњари – Слога, Младост слободен.