Шах

ПЕТ ВИСОКИ ПОБЕДИ

Новиот прилепски шаховски тим Пелагон се покажа надмоќен над конкурентите во А-групата од Екипното првенство на Македонија Втора лига во Охрид. Го освои првото место на табелата со максимални 10 бода, преку пет високи победи. Прво со 6:0 го совлада Шах мат од Градец, потоа со 5:1 скопски Карпош, па со 5,5:0,5 и 4 Ноември од Битола. Последниот натпреварувачки ден се постигнаа победите од 6:0 над Струга и 5:1 врз охридски Ласкер. Против Струга победија ИМ Драшко Бошковиќ, ИМ Горан Арсовиќ, Дејан Ѓорѓиески, Горан Готовуша, Марјан Дамчески и Мартин Николовски. Против Ласкер поените ги освоија  ИМ Бошковиќ, ИМ Арсовиќ, Ѓорѓиески, Дамчески и Николовски. На конечната табела Пелагон е прв со 10 бода, пред Карпош со осум, 4 Ноември со шест, Ласкер со четири, Шах мат со два и Струга без бод.

Пелагон за да биде прволигаш ќе треба да заземе едно од двете горни места во финалната група, каде се уште Карпош, Шкупи и Центар.

Од категоријата

ПРИЛЕПЧАНЕЦОТ ВЕЛЕСКИ 21 МЕСТО ПОГОРЕ ОД СТАРТНАТА ПОЗИЦИЈА

Зоран Иге

(ВИДЕО) КАКО ВО ПЕТОКОТ СЕ БОРЕВ СО СВЕТСКИОТ ПРВАК

Зоран Иге

ВЕЛЕСКИ СО ВИСОК ПЛАСМАН ВО БЕЛГРАД!

Зоран Иге

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. ДА Повеќе